• MainSlide0
  • MainSlide1
  • MainSlide2
  • MainSlide3
http://cssslider.com by cssSlider.com v2.1

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی

قــنات قــصبه گــناباد

معرفی شهرستان گناباد     آب و هوا گناباد     انتقادات و پیشنهادات     تماس با ما فا
اخبار قنات قنات قصبه گناباد به قلم نیوشا طبیبی شنبه 18 اسفند 1397 ساعت 4:3
تراکم همه چیز و این روزهای آخر سفر به خراسان به ویژه شهر تاریخی گناباد تجربه بی مانندی است. قنات این شهر نقش بسیار مهمی در برپایی تمدن ایرانی داشته
تراکم همه چیز و این روزهای آخر
1-اسفند که می آید ریتم زندگی در همه ایران تندتر میشود. ترافیک تهران متراکم تر و میزان عصبانیت پشت فرمان بعضی از همشهریان بالاتر می رود. انگار در یازده ماه گذشته از یاد برده بودیم که نوروز و پایان سالی در راه است و در نتیجه همه کارها جمع شده برای این روزها. در این تراکم کار اگر با خشونت و عصبانیت و تندی و نامهربانی بخواهیم کار خود را راه بیندازیم، می توانید تصورفرمایید که چگونه شهری خواهیم داشت؟ ویراژ دادن و عملی محیر العقول رانندگان عصبانی عصرها در اتوبان های شلوغ زیادتر از همیشه شده. همچنین است فریادهای موتور سواران و فحاشیها.
۲-عده ای از همشهریان سالمندماه برای جابه جایی در شهر پشت فرمان خودروی شخصی شان می نشینند. طبیعی است که کنش و واکنش آنها هنگام رانندگی از جوانها کندتر است. بوق زدن ممتد پشت سر آنها از کنار خودروشان ومویی و به تندی گذشتن، آنها را آزرده و دستپاچه می کند. به جا آوردن آداب شهروندی راه و رسمی دارد، یکی از آنها اطاعت بی چون و چرا از قوانین رانندگی و به جا آوردن حقوق دیگران و رعایت حال سالخوردگان و کودکان و افراد دارای مشکلات حرکتی است. با این اوصاف کسی که معیارهای معمول در راه و رسم رانندگی را به جانمی آورد، فردی نامودب و بی خبر از وظایف شهروندی به چشم می آید.
۳-خط عابر پیاده قطعا برای آراستن کف خیابان رسم نشده. این خطوط جانمایی قانون معروف «حق تقدم با عابر پیاده است.» هستند و یادآور آنکه انسان بر ماشین مقدم است.
کرامت و احترام به انسان ایجاب می کند که حق عابران پیاده با دقت و وسواس از سوی رانندگان رعایت شود. غم انگیز است که بسیاری از رانندگان هیچ حقی برای پیادهها قائل نیستند و آنها را نادیده می گیرند و پشت خطهای عابر پیاده نمی ایستند.
۴-نوروز در پیش است و عده زیادی برای سفرهابرنامه ریزی می کنند. در این سفرها شهرهای نادیده را فراموش نکنید. خوشبختانه در بسیاری از روستاها و شهرهای کشور امکان اقامت در خانه های بومگردی با قیمت مناسب و شرایط مطلوب مهیاست و می توان از این امکان به خوبی استفاده کرد. سفر به خراسان به ویژه شهر تاریخی گناباد تجربه بی مانندی است. قنات این شهر نقش بسیار مهمی در برپایی تمدن ایرانی داشته؛ باید گفت که اگر این قنات نبود تخت جمشید و پاسارگادی برپانمیشد. بازدید از این شاهکار مهندسی نیاکان مادرهای جدیدی را به روی شما خواهد گشود.هنگام بازدید از قنات قصبه گناباد، موبایل ها را کنار بگذارید و سلفی نگیرید، با چشم باز ونگاهی ژرف این سازه عظیم تمدن ساز را ببینید.
۵-خرید کردن از تولیدکنندگان محلی موجب رونق کسب و کار در شهرهای کوچک و روستاها می شود. بسیاری از محصولات با کیفیت خوردنی و صنایع دستی را می توان از این تولید کنندگان تهیه کرد. شبکه منظم حمل و نقل اتوبوسی که در سراسر کشور موجود است می تواند در اسرع وقت محصول خریداری شده را به دست شهرنشینان برساند.
نیوشا طبیبی
منبع: روزنامه اعتماد   تعداد بازدید : 1269 نوشته شده توسط: 

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
X